Łączna liczba wyświetleń

3 września 2015

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Na bardzo wielu budowach pokutuje nadal przekonanie, że nie warto przykładać się do tematu ocieplenia budynku. Nic bardziej mylnego. Zakłada się, że ścianami może uciec nawet 30% ciepła, które jest dostarczane do ogrzania. Jak prawidłowo zabrać się za ocieplenie ścian zewnętrznych.
Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać, to Jak budować? - Do wyboru jest kilka metod wznoszenia ścian zewnętrznych:

1. Mur jednowarstwowy - to rozwiązanie nie wymaga ocieplania. Materiał ściany jest już na tyle ciepły, że nie wymaga dodatkowego ocieplania materiałem termoizolacyjnym. Wadą tego rozwiązania są szerokie mury, ale za to robocizna i sumarycznie materiał są tańsze.

2. Mury warstwowe - to rozwiązanie polegające na budowaniu ścian zewnętrznych dwu- lub trzy warstwowych. Ścian nośna zewnętrzna docieplona metoda lekką tworzy przegrodę dwuwarstwową. Jeżeli dodatkowo zabezpieczymy ocieplenie ścianą osłonowa umiejscowioną na zewnątrz, to otrzymamy przegrodę trzywarstwową.

Niezależnie od tego jaki system zostanie wybrany, należ postawić na jego jak najlepszą izolację termiczną. Pięć czy nawet dziesięć centymetrów ocieplenie, przy obecnych standardach budowy i cenach energii, to już niezbyt wiele. W energooszczędnych domach powinno się zakładać warstwę izolacji termicznej na poziomie 20-25cm. Dla porównania, w domach pasywnych grubości izolacji termicznej sięgają 40 i więcej centymetrów.

Następną kwestą do ustalenia, jest co wybrać na wykonanie warstwy izolacji przy ścianach warstwowych. Praktycznie mamy dwa ogólnodostępne i popularne materiały budowlane - styropian fasadowy (elewacyjny) oraz wełna mineralna fasadowa (elewacyjna) Pod względem skuteczności, oba materiały są porównywalne, wełna jest cięższa i droższa. Różnią się natomiast zdecydowanie sposobem montażu przy przegrodach dwuwarstwowych - styropian jest klejony do podłoża, a kołki są jedynie dodatkiem do kleju, natomiast przy wełnie, są one głównym elementami nośnymi. Osobiście wolę systemy oparte o wełnę mineralną.
Przy przegrodach dwuwarstwowych docieplonych wełną czy styropianem bardzo ważne jest uszczelnienie przestrzeni pomiędzy warstwą ocieplenie i murem nośnym. Jeżeli będzie tam hulał wiatr,  na nawet najgrubsza izolacje będzie niewiele warta. Powietrze znajdujące się w tej szczelinie musi pozostawać nieruchome, to gwarantuje, że nasza ścian będzie ciepła. Słabymi punkami są tutaj listwa startowa (montowana przy gruncie i zakończenie ściany pod dachem - należy zwrócić szczególną uwagę na te dwa miejsca. Podobnie jak niedopuszczalne jest wypełnianie przestrzeni na łączniu płyt ocieplenie zaprawą klejową, należy stosować do tego celu pianę poliuretanową, ale niskoprężną, żeby nie zniszczyła warstwy ocieplenie podczas twardnienia.

Podsumowując: nieważne czym, ale jak ocieplona zostanie ściana zewnętrzna; ważna jest grubość izolacji termicznej i jej dokładne wykonanie. Nie należy ulegać namowom "pseudofachofcóf" sugerujących że "piętka styropianu to aż nadto". Inwestycja w dodatkowe centymetry ocieplenia bardzo szybko zwróci się na etapie płacenie rachunków za ogrzewanie budynku, które mogą być naprawę bardzo niskie, a wręcz symboliczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz