Łączna liczba wyświetleń

10 września 2015

Strop Teriva - jak uniknąć błędów wykonawczych.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to najczęściej wykonywany strop w domach jednorodzinnych. Łatwy w wykonaniu, dostępy cenowo i można go w zasadzie wszędzie kupić bez jakiś większych problemów.
Pomimo tego, ze jest tak popularny, widywałem już takie wynalazki z tym stropem, że włosy się jeżyło same na głowie. Najciekawszy był chyba ekspert, który podparł sześciometrową belkę jednym stemplem. 
Postaram się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę, a o czym zapinają często wykonawcy - oczywiście od pilnowania ekip budowlanych są kierownicy budów, ale i tu bywa najróżniej - o pewnych rzeczach powinno się wiedzieć.

1. Taki rodzaj stropu powinien być oparty na tzw wieńcu opuszczonym. To nic innego jak wieniec znajdujący się kilka - 3-4cm poniżej dolnej powierzchni belek stropowych. Realizuje się to bardzo prosto, wystarczy po obwodzie pomieszczenia przymocować deski podniesione o te właśnie 3-4cm wyżej niż dola powierzchnia belek stropowych. Deski będą stanowiły jednocześnie podparcie dla układanych belek i szalunek dla wieńca stropowego. W wersji na bogato można użyć systemowych kształtek dostarczanych wraz z systemem stropowym. Jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany wieniec można zobaczyć np tutaj Należy dopilnować takiego sposobu montażu stropu wieńcu, każdy inny eksperyment jest błędem.

2. Podpieranie belek stropowych przez zalaniem betonem. To bardzo ważny etapu wykonywania stropów. Każdy producent określa jak należy podeprzeć strop przed zalaniem i tego należy bezwzględnie przestrzegać. Bardzo ważne jest także prostolinijny przebieg belek po ułożeniu pustaków - ułożone belki nie powinny mieć tzw wstępnej strzałki ugięcia. Czyli mówiąc obrazowo nie powinny wisieć w dół, ani nie powinny być wygięte do góry (z takiego rozwiązania czasami można skorzystać, ale robi się to świadomie i w pewnym określonym celu) Prawidłowo ułożona belka stropowa jest pozioma i prosta.

3. Siatki podporowe - bardzo często pomijane. Błąd może trochę mniej groźny, ale także nie powinno się rezygnować z tego zbrojenia. Siatki podporowe układa się zarówno po obwodzie stropu, jak i na podporach pośrednich.  

4. Żebra rozdzielcze. Nie są może kluczowe dla nośności stropu, ale ich brak będzie powodował tzw "klawiszowanie" stropu - to nic innego, jak niezależna od siebie praca poszczególnych belek stropwych, co objawi się paskudnymi pęknięciami na suficie. Warto je wykonać w ilości zalecanej przez producenta. Zwykle pisze on także jak należy wykonać żebra rozdzielcze.

5. Zalanie stropu i pielęgnacja betonu. Tu można napisać całe opowieści. Podstawowa zasada, to nie pozwólmy wysychać zalanemu stropowi zbyt szybko. Pielęgnacja mieszanki betonowej podczas upałów jest trochę uciążliwa. Lepiej przewidzieć takie prace w pochmurny, ale ciepły i bezdeszczowy dzień - będzie z tym mniej zachodu i kłopotu.

Stropu gęstożebrowe tego typu są bardzo popularne i prawidłowo wykonane świetnie się spisuję, Osobiście polecam je do stosowania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz